Oil Pulling: Benefits & How to Oil Pull (2024)

Co to jest oil pulling? Oil pulling jest starożytną ajurwedyjską praktyką polegającą na wlewaniu oleju (np. kokosowego lub sezamowego) do ust przez kilka minut. Pochodzi ona z Indii tysiące lat temu, ale obecnie jest szeroko praktykowana na całym świecie.

Praktycznie możesz stosować dowolny olej jadalny, ale olej kokosowy jest najlepszy do poprawy zdrowia jamy ustnej.

Oil pulling jest łatwym, niedrogim sposobem na przywrócenie równowagi mikrobiomu jamy ustnej i poprawę zdrowia jamy ustnej i zębów.

Czy oil pulling naprawdę działa? Ten ludowy środek może pomóc zmniejszyć stan zapalny w jamie ustnej i poprawić zdrowie dziąseł, ale twierdzenie, że może „wyciągnąć toksyny” z krwiobiegu, aby odtruć krew i wyleczyć choroby jest fałszywe.

Przyjrzyjrzyjmy się nauce, mitom i temu, jak wyciągać olej, aby uzyskać maksymalne korzyści.

Jeśli zakupisz produkt korzystając z linku poniżej, MOŻEMY ZYSKAĆ MAŁĄ PROWIZJĘ BEZ DODATKOWEGO KOSZTU DLA CIEBIE. PRZECZYTAJ NASZĄ POLITYKĘ AD TUTAJ.

Co to jest oil pulling?

Aby oil pulling, wlewasz olej do ust jako zamiennik dla płynu do płukania ust.

Wciąganie oleju może zmniejszyć ilość bakterii chorobotwórczych w jamie ustnej, takich jak te, które powodują ubytki i choroby dziąseł. Badania naukowe wykazują, że zmniejsza ono również stan zapalny dziąseł, wśród innych korzyści.

Tradycyjne ajurwedyjskie wyciąganie oleju, znane jako „kavala” lub „gundusha”, polega na połykaniu przez dłuższy okres czasu, zwykle 5-20 minut, najlepiej na pusty żołądek. Ale 1-3 minuty pociągania olejem to wystarczająco dużo, aby utrzymać zdrową jamę ustną!

Pomimo, że oil pulling istnieje od około 3 000 lat, stał się głównym trendem w latach 90-tych po tym, jak rosyjski lekarz, dr F. Karach, napisał o jego potencjale prozdrowotnym.

Starożytna medycyna ajurwedyjska przepisywała oil pulling na, cóż… wszystko. Według przeglądu w The Journal of Ayurveda and Integrative Medicine, praktycy ajurwedyjscy twierdzą, że oil pulling może wyleczyć 30 różnych chorób, w tym wiele chorób, które nie mają nic wspólnego z jamą ustną.

Oil pulling nie powinien być reklamowany jako cud leczący choroby. Te twierdzenia nie mają dowodów naukowych i nigdy nie zostały udowodnione.

Więc, czy powinnaś spróbować oil pulling jako część naturalnej rutyny higieny jamy ustnej? Tak.

Czy powinieneś oczekiwać, że oil pulling odtruje twoje ciało i odwróci choroby? Absolutnie nie.

Jak oil pulling

Aby oil pulling:

  1. Wyszczotkuj i umyj zęby przed rozpoczęciem oil pulling.
  2. Włóż łyżkę stołową oleju do ust.
  3. Siądź w pozycji pionowej (nie kładź się) i psikaj olejem przez 1-3 minuty.
  4. Wyrzuć olej do kosza na śmieci, a nie do toalety lub zlewu (olej może zatkać rury, ponieważ twardnieje).
  5. Płucz usta.

Jak często należy stosować oil pulling? Jeżeli cierpisz na zapalenie dziąseł lub chorobę dziąseł, stosuj oil pull raz dziennie, aby poprawić zdrowie dziąseł. Jeśli masz dobry stan zdrowia jamy ustnej, oil pull 1-2 razy w tygodniu.

Najlepszy olej do oil pulling

Olej kokosowy jest najlepszym olejem do oil pulling ze względu na jego właściwości przeciwzapalne i zdolność do równoważenia bakterii w jamie ustnej. Jednakże, tak długo jak wybierasz olej, który jest tłoczony na zimno i organiczny, nadal będziesz otrzymywać pewne korzyści.

Najpopularniejsze oleje używane do oil pulling to:

  • Olej kokosowy
  • Olej sezamowy
  • Olej krokoszowy
  • Olej słonecznikowy
  • Olej z oliwek

Olej kokosowy jest przeciwutleniaczem i przeciwzapalną siłą napędową. Zawiera również kwas laurynowy, średniołańcuchowy trójgliceryd (MCT), który jest niewiarygodnie skuteczny w zabijaniu złych bakterii, które mogą prowadzić do próchnicy zębów. Te same związki mogą również zmniejszyć ilość płytki nazębnej, która gromadzi się na zębach, co z kolei zmniejsza szanse na choroby dziąseł.

Ja używam tylko oleju kokosowego do oil pulling. Jeśli jednak smak kokosa jest dla Ciebie niepożądany, nadal zalecam oil pulling z sezamem lub innym olejem, który jest lepiej tolerowany.

W mojej opinii, powinieneś unikać olejów z nasion przemysłowych do oil pulling, które obejmują zarówno olej krokoszowy jak i słonecznikowy. Przeczytaj więcej o Chris Kresser’s take on the health dangers of industrial seed oils.

Oral Health Benefits of Coconut Oil Pulling

Naukowcy z Uniwersytetu w Oxfordzie stwierdzają, że oil pulling jest opłacalny i wolny od głównych niebezpieczeństw i że „może mieć korzystny wpływ na higienę jamy ustnej.”

Wspiera zdrowy mikrobiom jamy ustnej – który jest jakby systemem odpornościowym dla twojej jamy ustnej – i może pomóc zmniejszyć ryzyko problemów jamy ustnej.

Pociąganie olejem kokosowym zmniejsza ryzyko zapalenia dziąseł.

Regularne podciąganie oleju może pomóc Ci uniknąć trudnej i potencjalnie niebezpiecznej formy choroby dziąseł znanej jako zapalenie dziąseł.

Gdy Twoje dziąsła stają się opuchnięte, zaognione i wrażliwe, może to być znak, że masz zapalenie dziąseł. Jeśli wykazujesz którykolwiek z tych objawów, powinieneś zdecydowanie potraktować je poważnie, ponieważ nieleczone zapalenie dziąseł może w końcu doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych jamy ustnej, takich jak zapalenie przyzębia.

Dobrą wiadomością jest to, że oil pulling redukuje płytkę nazębną powodującą zapalenie dziąseł.

Może to być spowodowane tym, że podczas oil pulling, olej działa jak emolient. Zasadniczo, pieni się on trochę jak mydło, czyszcząc zęby i dziąsła z niechcianych osadów.

Cztery badania kliniczne zostały przeprowadzone w celu przeanalizowania wpływu oil pulling na płytkę nazębną znaną jako przyczyna zapalenia dziąseł. We wszystkich czterech stwierdzono statystycznie znaczącą poprawę płytki nazębnej po zastosowaniu oil pulling (zazwyczaj przez 2-4 tygodnie, w zależności od badania).

Jedno z tych badań odnotowało nawet niewielki wzrost korzyści płynących z oil pulling w stosunku do chlorheksydyny, głównego składnika tradycyjnych płynów do płukania ust.

Chciałbym jednak podkreślić, że są to badania krótkoterminowe obserwujące odkładanie się płytki nazębnej. Do tej pory nie przeprowadzono badań nad długoterminowym stosowaniem oil pulling i ryzykiem zapalenia dziąseł.

Oil pulling może pomóc w zapobieganiu i odwracaniu ubytków.

Poprzez wspieranie równowagi dobrych do złych bakterii w jamie ustnej, oil pulling może pomóc w remineralizacji zębów i odegrać rolę w naturalnym odwracaniu ubytków.

Twoje zęby są zaprojektowane do odbudowy (remineralizacji) na bieżąco, ale ta remineralizacja jest możliwa tylko w obecności odpowiednich składników odżywczych i braku bakterii powodujących ubytki.

Przerost szkodliwych bakterii w jamie ustnej, takich jak Streptococcus mutans (S. mutans), może prowadzić do ubytków lub „próchnicy”.

Pociąganie olejem przy użyciu zarówno oleju sezamowego jak i kokosowego eliminuje nadmiar S. mutans w jamie ustnej tak samo skutecznie jak chlorheksydyna znajdująca się w płynach do płukania ust wydawanych na receptę.

Ten efekt wydaje się występować dopiero po co najmniej trzech tygodniach, chociaż – to tylko jeden z powodów, dla których ciągnięcie olejem kokosowym powinno być stosowane jako długoterminowe rozwiązanie dla zdrowia zębów, a nie szybka poprawka.

Choć dieta jest kluczem do leczenia ubytków, ciągnięcie olejem kokosowym może również odgrywać użyteczną rolę poprzez korygowanie dysbiozy mikrobiomu jamy ustnej i utrzymywanie S. mutans w ryzach.

Pociąganie olejem kokosowym może zmniejszyć objawy pleśniawki jamy ustnej.

Olej kokosowy jest znany z właściwości przeciwgrzybiczych, więc pomaga zabić i Candida żyjące w jamie ustnej. Przegląd aktualnych badań wykazał, że stosowanie oleju kokosowego jest bardzo opłacalnym i łatwym sposobem na zmniejszenie objawów pleśniawki jamy ustnej.

Gdy drożdżaki Candida mogą rozmnażać się w jamie ustnej, może to prowadzić do infekcji znanej jako pleśniawka jamy ustnej.

Choroba ta występuje najczęściej u osób:

  • z protezami zębowymi
  • poddawanych chemioterapii lub radioterapii
  • używających inhalatorów na astmę
  • przyjmujących leki zmieniające mikrobiom (w tym antybiotyki i steroidy).

Niemowlęta również doświadczają pleśniawek jamy ustnej nieco częściej, chociaż nie mogą one stosować oil pulling.

Oil pulling może naprawić nieświeży oddech.

Oil pulling jest w stanie wesprzeć wysiłki śliny w dezorganizacji bakterii bez zabijania dobrych bakterii i wysuszania jamy ustnej. Przynajmniej trzy oddzielne badania kliniczne wykazały, że regularne ssanie oleju może zabić bakterie odpowiedzialne za halitozę.

W przeciwieństwie do płynów do płukania jamy ustnej, które wysuszają jamę ustną i pogarszają nieświeży oddech, ssanie oleju wspiera zdrowy mikrobiom jamy ustnej.

Niebezpieczeństwa związane z wyciąganiem oleju kokosowego &Środki ostrożności

Wciąganie oleju jest stosunkowo bezpiecznym i prostym procesem bez znanych skutków ubocznych. Należy jednak pamiętać o tych potencjalnych zagrożeniach:

  • Jeśli zadławisz się olejem podczas jego wyciągania, tłuszcz może przedostać się do płuc i w rzadkich przypadkach spowodować lipidowe zapalenie płuc. Jest to rzadkie, ale jest głównym powodem, dla którego małe dzieci nie powinny stosować oil pulling.
  • Jeśli jesteś uczulony na orzechy kokosowe lub jakiekolwiek inne produkty kokosowe, nie powinieneś praktykować oil pulling z olejem kokosowym.
  • Przełknięcie oleju po oil pulling nie spowoduje połknięcia toksyn z twojego krwiobiegu, ale może rozstroić twój żołądek. Upewnij się, aby go wypluć, nigdy nie połykaj.
  • Pociąganie oleju nie jest substytutem szczotkowania i nitkowania zębów. Kontynuuj swoją stomatologiczną rutynę i dodaj do niej oil pulling, jeśli chcesz go wypróbować, ale nie przestawaj szczotkować zębów.

Amerykańskie Stowarzyszenie Stomatologiczne nie zaleca oil pulling ze względu na brak „wiarygodnych badań”, które wykazałyby, że poprawia on zdrowie jamy ustnej lub działa jako środek zapobiegawczy dla chorób jamy ustnej.

Członkowie innych renomowanych stowarzyszeń, takich jak Międzynarodowa Akademia Medycyny Jamy Ustnej &Toksykologii (IAOMT), regularnie zachęcają do tej praktyki.

Mity o oil pulling &Błędne przekonania

Oil pulling zdecydowanie działa na poprawę zdrowia jamy ustnej, bez dwóch zdań. Zabija złe bakterie i nadal pozwala Ci utrzymać zdrowy mikrobiom jamy ustnej. Może nawet obniżyć stan zapalny i stres oksydacyjny, który może mieć wpływ na zęby, dziąsła i jamę ustną.

Niestety, istnieje wiele mitów na temat oil pulling, które zostały obalone. Jako dentysta, słyszałam każdy mit z tej listy!

Oto prawda:

  1. Pociąganie oleju nie może zastąpić szczotkowania i nitkowania zębów. Przyzwyczajenie do oil pulling może być pozytywnym dodatkiem do rutyny higieny jamy ustnej, ale absolutnie nie może zastąpić szczotkowania i nitkowania zębów.
  2. Oil pulling nie leczy TMJ/TMD. Nie ma dowodów na to, że oil pulling może złagodzić ból TMJ.
  3. Oil pulling nie rozluźnia koron ani wypełnień. Jeżeli występuje to w praktyce oil pulling, oznacza to, że pod urządzeniami znajdowała się już próchnicza podbudowa.
  4. Oil pulling nie wybiela zębów. Może pomóc poprawić wygląd zębów poprzez usunięcie plam spowodowanych przez bakterie. Ale oil pulling nie wybiela zębów bardziej niż płukanie ust wodą.
  5. Oil pulling nie leczy chorób. Nie ma wiarygodnych dowodów naukowych na to, że oil pulling może leczyć jakiekolwiek z ponad 30 schorzeń, które według tradycji ajurwedyjskiej może leczyć.
  6. Wyciąganie oleju nie usuwa toksyn z twojego krwiobiegu. Tradycyjni praktycy często ostrzegają tych, którzy próbują wyciągania oleju, zwłaszcza matki w ciąży, aby unikały połykania oleju ze względu na „toksyny”, na które może być narażony płód. Nie ma żadnych dowodów na to, że takie „wyciąganie toksyn” ma miejsce lub jest fizycznie możliwe.
  7. Nie musisz wyciągać oleju przez 15-20 minut. Aby osiągnąć korzyści dla mikrobiomu jamy ustnej, które zapewnia oil pulling, 1-3 minuty to wystarczająco dużo czasu. Nie ma żadnych dodatkowych korzyści z robienia tego przez dłuższy czas.

Często zadawane pytania

P: Dlaczego zalecasz nitkowanie i szczotkowanie zębów przed oil pulling?

O:Niektóre źródła mówią, że szczotkowanie zębów po oil pulling jest najlepsze. Jako dentysta od kilkudziesięciu lat, nie zgadzam się z tym i zalecam szczotkowanie przed oil pulling.

Biofilm na Twoich zębach musi być odnawiany każdego dnia, aby zachować zdrowe kolonie dobrych bakterii. Przywrócenie równowagi mikrobiomu jamy ustnej jest jedną z kluczowych korzyści płynących z oil pulling. Jeśli szczotkujesz zęby po oil pulling, w rzeczywistości pozbędziesz się związków przeciwzapalnych zawartych w oleju i ograniczysz ich zdolność do wspierania zdrowia jamy ustnej.

Final Thoughts on Oil Pulling

Oil Pulling jest jedną z najłatwiejszych praktyk, jakich możesz się nauczyć, aby poprawić i utrzymać zdrowie jamy ustnej. W rzeczywistości, nauka oil pulling jest prawdopodobnie łatwiejsza niż nauka szczotkowania zębów we właściwy sposób.

Nie wyleczy Twoich chorób, ale może wspierać zdrowy mikrobiom jamy ustnej i zmniejszyć stan zapalny jamy ustnej związany z krwawieniem dziąseł i chorobą dziąseł.

Moim preferowanym olejem do pulling jest olej kokosowy, ze względu na jego właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Spróbuj ciągnąć przez 1-3 minuty dziennie, jeśli możesz.

19 Referencje

  1. Singh, A., & Purohit, B. (2011). Szczotkowanie zębów, oil pulling i regeneracja tkanek: Przegląd holistycznych podejść do zdrowia jamy ustnej. Journal of Ayurveda and integrative medicine, 2(2), 64. Pełny tekst: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3131773/
  2. Kabara, J. J., Swieczkowski, D. M., Conley, A. J., & Truant, J. P. (1972). Kwasy tłuszczowe i pochodne jako środki przeciwdrobnoustrojowe. Antimicrobial agents and chemotherapy, 2(1), 23-28. Pełny tekst: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC444260/
  3. Huang, C. B., Alimova, Y., Myers, T. M., & Ebersole, J. L. (2011). Short-and medium-chain fatty acids exhibit antimicrobial activity for oral microorganisms. Archives of oral biology, 56(7), 650-654. Pełny tekst: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3119748/
  4. Peedikayil, F. C., Sreenivasan, P., & Narayanan, A. (2015). Effect of coconut oil in plaque related gingivitis-a preliminary report. Nigeryjskie czasopismo medyczne: journal of the Nigeria Medical Association, 56(2), 143. Pełny tekst: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4382606/
  5. Gbinigie, O., Onakpoya, I., Spencer, E., MacBain, M. M., & Heneghan, C. (2016). Effect of oil pulling in promoting oro dental hygiene: A systematic review of randomized clinical trials. Complementary therapies in medicine, 26, 47-54. Abstrakt: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27261981
  6. Amith, H. V., Ankola, A. V., & Nagesh, L. (2007). Effect of oil pulling on plaque and gingivitis. J Oral Health Community Dent, 1(1), 12-18. Pełny tekst: https://www.researchgate.net/publication/228617444_Effect_of_Oil_Pulling_on_Plaque_and_Gingivitis
  7. Asokan, S., Emmadi, P., & Chamundeswari, R. (2009). Wpływ oil pulling na zapalenie dziąseł wywołane płytką nazębną: Randomizowane, kontrolowane, potrójnie zaślepione badanie. Indian Journal of Dental Research, 20(1), 47. Abstrakt: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19336860
  8. Nagilla, J., Kulkarni, S., Madupu, P. R., Doshi, D., Bandari, S. R., & Srilatha, A. (2017). Comparative Evaluation of Antiplaque Efficacy of Coconut Oil Pulling and a Placebo, Among Dental College Students: A Randomized Controlled Trial. Journal of clinical and diagnostic research: JCDR, 11(9), ZC08. Pełny tekst: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5713846/
  9. Ojeda-Garcés, J. C., Oviedo-García, E., & Salas, L. A. (2013). Streptococcus mutans i próchnica zębów. Ces Odontología, 26(1), 44-56. Pełny tekst: https://www.researchgate.net/publication/321049407_Revisiones_T_e_m_a_de_44_Revista_CES_Odontologia_ISSN_0120-971X_Volumen_26_No_1_Primer_Semestre_de_2013_Streptococcus_mutans_and_dental_caries_Streptococcus_mutans_y_caries_dental
  10. Asokan, S., Rathan, J., Muthu, M. S., Rathna, P. V., & Emmadi, P. (2008). Effect of oil pulling on Streptococcus mutans count in plaque and saliva using Dentocult SM Strip mutans test: a randomized, controlled, triple-blind study. Journal of Indian Society of Pedodontics and Preventive Dentistry, 26(1), 12. Abstrakt: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18408265
  11. Peedikayil, F. C., Remy, V., John, S., Chandru, T. P., Sreenivasan, P., & Bijapur, G. A. (2016). Comparison of antibacterial efficacy of coconut oil and chlorhexidine on Streptococcus mutans: An in vivo study. Journal of International Society of Preventive & Community Dentistry, 6(5), 447. Pełny tekst: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5109859/
  12. Kaushik, M., Reddy, P., Sharma, R., Udameshi, P., Mehra, N., & Marwaha, A. (2016). The effect of coconut oil pulling on Streptococcus mutans count in saliva in comparison with chlorhexidine mouthwash. J Contemp Dent Pract, 17(1), 38-41. Abstrakt: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27084861
  13. Jauhari, D., Srivastava, N., Rana, V., & Chandna, P. (2015). Comparative evaluation of the effects of fluoride mouthrinse, herbal mouthrinse and oil pulling on the caries activity and Streptococcus mutans count using oratest and Dentocult SM strip mutans kit. International journal of clinical pediatric dentistry, 8(2), 114. Pełny tekst: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4562043/
  14. Naseem, M., Khiyani, M. F., Nauman, H., Zafar, M. S., Shah, A. H., & Khalil, H. S. (2017). Oil pulling i znaczenie medycyny tradycyjnej w utrzymaniu zdrowia jamy ustnej. International journal of health sciences, 11(4), 65. Pełny tekst: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5654187/
  15. Asokan, S., Kumar, R. S., Emmadi, P., Raghuraman, R., & Sivakumar, N. (2011). Wpływ oil pulling na halitozę i mikroorganizmy powodujące halitozę: A randomized controlled pilot trial. Journal of Indian Society of Pedodontics and Preventive Dentistry, 29(2), 90. Abstrakt: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21911944
  16. Sood, P., Devi, A., & Narang, R. (2014). Comparative efficacy of oil pulling and chlorhexidine on oral malodor: A randomized controlled trial. Journal of clinical and diagnostic research: JCDR, 8(11), ZC18. Pełny tekst: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4290321/
  17. Sheikh, F. S., & Iyer, R. R. (2016). The effect of oil pulling with rice bran oil, sezame oil, and chlorhexidine mouth rinsing on halitosis among pregnant women: A comparative interventional study. Indian Journal of Dental Research, 27(5), 508. Abstrakt: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27966509
  18. Kuroyama, M., Kagawa, H., Kitada, S., Maekura, R., Mori, M., & Hirano, H. (2015). Exogenous lipoid pneumonia caused by repeated sezame oil pulling: a report of two cases. BMC pulmonary medicine, 15(1), 135. Pełny tekst: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4628246/
  19. Asokan, S., Rathinasamy, T. K., Inbamani, N., Menon, T., Kumar, S. S., Emmadi, P., & Raghuraman, R. (2011). Mechanizm terapii oil-pulling – badanie in vitro. Indian Journal of Dental Research, 22(1), 34. Abstrakt: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21525674

.

Oil Pulling: Benefits & How to Oil Pull (2024)
Top Articles
Latest Posts
Recommended Articles
Article information

Author: Dan Stracke

Last Updated:

Views: 6111

Rating: 4.2 / 5 (43 voted)

Reviews: 90% of readers found this page helpful

Author information

Name: Dan Stracke

Birthday: 1992-08-25

Address: 2253 Brown Springs, East Alla, OH 38634-0309

Phone: +398735162064

Job: Investor Government Associate

Hobby: Shopping, LARPing, Scrapbooking, Surfing, Slacklining, Dance, Glassblowing

Introduction: My name is Dan Stracke, I am a homely, gleaming, glamorous, inquisitive, homely, gorgeous, light person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.